صفحه اصلی > اداره مشاوره > معرفي اداره مشاوره 

معرفي اداره مشاوره دانشجوئي

هر یک از ما برای رویارویی با مسائل زندگی شیوه ای داریم. گاهی به تنهایی به بهترین شکل از عهده این رویارویی بر می‌آییم، گاهی دست به دامن دوستان و خانواده می شویم و در مواقعی نیز ممکن است با افراد متخصص از قبیل پزشک، وکیل، مددکار، روانشناس و یا مشاور مشورت کنیم. کار متخصصان بهداشت روان از قبیل روانشناسان و مشاوران این است که به مردم کمک کنند که به مسیر درست باز گردند تا سفر زندگی حتی‌المقدور بهتر ادامه یابد.

دلایل متفاوتی ممکن است فردی را برای مراجعه به مشاور علاقه‌مند کند؛ مانند مشکلات خانوادگی، احساس تنهایی، اضطراب و یا افسردگی، افت تحصیلی، ناتوانایی در تصمیم گیری و یا مشکل در روابط اجتماعی؛ اما واقعیت این است که حتماً نباید آشفته، مضطرب و یا ناکام باشید تا بتوانید از مشاوره سود ببرید، حتی لازم نیست حتماً مشکلی داشته باشید! شما می توانید تصمیم بگیرید از راهنمایی‌های مشاوران استفاده کنید تا زندگی بهتری داشته باشید، خود و اطرافیان را بهتر بشناسید و با شناسایی استعدادها و توانایی‌های خود، آن‌ها را شکوفا سازید.

با توجه به " دیدگاه سلامت نگر نه بیمار نگر" که امروزه بر فرایند خدمات مشاوره و روانشناسی حاکم است، خدمات مشاوره و روانشناسی می تواند پاسخ گوی طیف وسیعی از مسائل روزمره و جاری افراد سالم باشد و در حقیقت ابزاری کارآمد برای افزایش توان شخصی، کیفیت زندگی و پیشگیری از آسیب های روانشناختی است.

مشاور کیست؟

مشاور فردی است که پس از تحصیل در رشته‌های مشاوره و یا روانشناسی و کسب توانمندی ها و تکنیک‌های لازم می تواند به مراجعان با توجه به شرایط خاص یاری رساند.

رازداری، صداقت و همدلی از اصول اصلی مشاوره می باشد و حرف‌های شما امانتی است در نزد مشاور. او صادقانه شرایط شما را درک می کند و به گفته‌های شما به دقت گوش می دهد. مشاور در حفظ اسرار مراجعین خود، مسئولیت حرفه ای، قانونی، شرعی و اخلاقی دارد.

 

 

شرح وظایف اداره مشاوره دانشجوئي :

1-      بالا بردن شناخت خویشتن، باورها، استعدادها و توانمندی ها.

2-      پیشگیری از مشکلات و بیماری‌های روانی اجتماعی.

3-      درمان و بهبود مشکلات روان‌شناختی.

4-      یاری رساندن به افراد در انتخاب و تصمیم گیری در زندگی.

5-      کمک به فرد در بهبود سازگاری فردی، خانوادگی و روابط زناشویی.

6-       پیشگیری از افت تحصیلی.

 

خدمات مشاوره ای و روانشناختی

راهنمایی و مشاوره تحصیلی و آموزشی: دانشجویانی که با وجود وضعیت تحصیلی مناسب علاقمند به پیشرفت و کسب مهارت‌های بهتر مطالعه هستند و همچنین افرادی که دچار افت تحصیلی، مشکل در تمرکز اختلال حافظه، عدم برنامه ریزی تحصیلی و.... هستند، می توانند از خدمات اداره مشاوره جهت رفع مشکلات تحصیلی خود استفاده نمایند.

 مشاوره خانوادگی: دانشجویانی که در زندگی با والدین، برادران خواهران و یا همسران خود دارای مسائل و مشکلاتی هستند و یا کسانی که خواهان برقراری ارتباط مؤثرتر با اطرافیان خود می‌باشند، می توانند با مراجعه به این اداره از کارشناسان مشاوره راهنمایی لازم را دریافت نمایند.

مشاوره قبل از ازدواج: دانشجویانی که در شرف ازدواج می-باشند و علاقمند به راهنمایی¬هایی در زمینه معیارهای صحیح انتخاب همسر، چگونگی برقراری ارتباط با طرف مقابل و یا آشنایی بیشتر با وی هستند، می¬توانند از مشاوره در این حیطه استفاده نمایند.

 مشاوره فردی: دانشجویانی که در صدد استفاده بیشتر از توانمندی‌های خود هستند و مشکلاتی نظیر افسردگی، اضطراب، وسواس، کمرویی،دارند و نیز کسانی که علاقمند به یادگیری مهارت¬های مقابله با اضطراب، مهارت¬های حل مسئله و یا سازگاری با محیط دانشگاه و خوابگاه می¬باشند می¬توانند برای کسب راهنمایی¬های لازم به اداره مشاوره مراجعه نمایند.

خدمات روان‌پزشکی

خدمات روان سنجی

در این واحد خدمات ارزیابی روان‌شناختی و آزمون‌های هوشی، شخصیت و استعداد تحصیلی صورت می‌پذیرد.

 

خدمات مددکاری (پیگیری موارد مربوط به دانشجویان در زمینه های مختلف تحصیلی، شغلی، رفاهی، خانوادگی و یا خوابگاهی توسط بخش مددکاری انجام می‌شود. در صورت لزوم از طریق هماهنگی با واحدهای مرتبط اعم از دانشگاه و خارج از آن و یا ارتباط با والدین و خانواده دانشجویان، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

 

برگزاری کارگاه ها، همایش ها و نشست های علمی با موضوع روان‌شناسی.

 

تهیه بروشورها و تراکت‌های آموزشی


مشاوره تلفنی

 

در زمان شیوع ویروس کرونا جدید در سراسر کشور ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی عمدتا در قالب مشاوره تلفنی و انلاین در دسترس شما دانشجویان عزیز می باشد.