شب یلدایی باطعم شعر و شاعری
 

کانون شعروادب دانشگاه میزبان شب یلدای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

از ویژگیهای ایرانیان باستان برگزاری جشن های متعدد در اوقات مختلف سال است که تقریباً همگی آنها در پیوند با پدیده های طبیعی است و یلدا یکی از این شب هاست.

چهارشنبه اول دی خورشید به پایین ترین نقطه آسمان خواهد رسید ونیم کره شمالی، طولانی ترین شب خود را سپری خواهدکرد. طولانی ترین شبی که گاهی تفاوتش با شب قبل و بعد به کمتر از یک دقیقه می رسد. اما آنچه دراین میان و در فرهنگ و آیین کهن ایرانیان به عنوان بزرگداشت شب یلدا نهفته است کمیت این یک دقیقه نیست.

که کمیت آن در لا به لای لحظه های ناب کیفیتش، ذره­ای ناپیداست. یلدا به معنای زایش و رویش و تولد است، آغاز انقلاب زمستانی، شب اول چلّه،  شبی که دقیقه­ای بیشتر،  بهانه­ای است برای باهم بودن.

امسال در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، دانشجویان کانون شعر و ادب با عطر شعر و شکوفه ادب میزبان دل دریایی دانشجویان بودند.

یاقوت­های دانه شده، طعم سرد هندوانه،  شورشعر و فال حافظ و کودک نقاّلی که مردانه شاهنامه می خواند ومهّمتر حضور گرم و صمیمانه دانشجویان دانشگاه و اساتید شعر و ادب استان، شبی به یادماندنی  را برای دانشجویان رقم زد.

برگزاری توأمان شب شعر یلدایی و جشن زمستانه، استقبال بی نظیر دانشجویان را به همراه داشت.  به طوریکه ظرفیت سالن ابن سینا بیمارستان شهید محمدی به هیچ عنوان پاسخگوی حضور کثیر دانشجویان نبود.

در ابتدای این برنامه دکترعبدالعظیم نجاتی زاده معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه با تشکر از فعالیت کانون­های فرهنگی در دانشگاه و بیان مطالبی درخصوص تاریخچه یلدا از تاثیرشعر در جسم و روح انسان سخن گفتند. پخش کلیپ ، اجرای موسیقی زنده، شعر خوانی اساتید و دانشجویان و نقالی از دیگر بخش های این مراسم بود ودر ادامه این برنامه سفیران دانشگاهی جشنواره قرآنی و جشنواره فرهنگی پیام دعوت به جشنواره خود را به دانشجویان ابلاغ کردند و از برگزیدگان مرحله دانشگاهی هفتمین جشنواره فرهنگی و شب شعر عاشورایی تقدیر شد.


 

تاریخ درج خبر : 1395/10/01  |  کد خبر : ٦٥٠٣ | تعداد نمایش خبر : 413
 

 


خروج